Univerzitet u Sarajevu
Medicinski fakultet

Institut/katedra za patologiju
Laboratorija za digitalnu patologiju

Vježba 4

4. Metaplasia apocrines (epithelii intraductalis mammae)

Pretvaranje jedne vrste stanica, odnosno tkiva u drugu vrstu, označeno je kao metaplazija, pri kojoj dolazi do promjene izgleda, ali i funkcije stanica (odno­sno tkiva).

Izvodni kanalići dojke (duktusi) normalno su obloženi dvorednim epitelom – slojem bazalnih stanica, na kojem leže kubične stanice. U toku fibrocističnih pro­mjena u dojci, koje nastaju kao posljedica prekomjerne ili neusklađene reakcije tkiva na cikličnu hormonalnu stimulaciju, dolazi do promjena na epitelu i mezenhi­mu dojke, koje nekada mogu biti vidljive i golim okom.

Mikroskopski se u tkivu dojke vidi umnoženo vezivo u interlobularnim prostorima, duktusi dojke su (cistično) proširenih lumena, obloženi spljoštenim atrofičnim, kubičnim, a negdje i apokrino metaplastičnim epitelom. Ovaj metaplazirani epitel čine cilindrične stanice izrazito eozinofilne, sitnozrnaste citoplazme, izraženih mikroviloznih izdanaka na površini. Fokalno je uočljiva hiperplazija metaplaziranih stanica u vidu mikropapilarnih izdanaka. Kod većine žena fibrocistične promjene ostaju bez simptoma . Kod nekih izazivaju bolnost grudi u toku menstrualnog ciklusa, a nekada se pojavljuje iscjedak iz mamile. Promjene su češto multilokularne, bilateralne, palpabilne, do fluktuirajuće na dodir (palpaciju).