Univerzitet u Sarajevu
Medicinski fakultet

Institut/katedra za patologiju
Laboratorija za digitalnu patologiju

Vježba 9

6. Carcinoma bronchioloalveolare pulmonum

Definicija: Bronhioloalveolarni karcinom je varijanta plućnog adenokarcino­ma koji nastaje u distalnim bronhiolima ili alveolama i koji specifično inicijalno ne pokazuje invazivan način rasta.

Makroskopski: Nalaze se u perifernim dijelovima pluća kao pojedinačni nodus ili, češće, kao multipli difuzni nodusi koji mogu biti konfluentni i ličiti na kon­solidaciju kod pneumonije.

Mikroskopski: Glavna karakteristika je tumorski rast duž postojećih struktura i očuvanje alveolarne arhitektonike. Neoplastične stanice rastu u jednom slo­ju, po površini alveolarnih septi, koje služe kao kostur (ovaj način rasta se naziva “ljuspasti”-engl. lepidic) . Stanice su karakterizirane blagim celularnim atipijama, a samo neke mogu pokazivati i mitotsku aktivnost, ali su ograničene na alveolarni zid, bez jasne infiltracije u intersticij.

Postoje dva podtipa tumora: mucinozni i nemucinozni. Mucinozni tip izgrađuju visoke cilindrične stanice sa upadljivim citoplazmatskim i intraalveolarnim prisustvom mucina. Nemucinozni tip je karakteriziran okruglim do kuboidalnim stanicama sa gustom citoplazmom i prominentnim, hiperhromatičnim nukleolima.