6. lnflammatio chronica granulomatosa (Granuloma rheumatoides)
Granulomatozna upala je poseban oblik hronične upale, kod koje aktivirani makrofagi epiteloidnog izgleda, čine žarišne nakupine.
Reumatoidni granulomi nastaju u sklopu reumatske bolesti (koja može imati akutnu ili hroničnu formu), a nastaje u organizmu koji je u primarnom kontaktu sa beta hemolitičkim streptokokom iz skupine A (ovaj mikroorganizam obično izaziva upalu farinksa, mada može i nekih drugih tkiva – npr. kože) senzibilisan, te se razvija imunološki odgovor na vlastite antigene (tj. dolazi do unakrsne reakcije sa glikoproteinima srca, zglobova i nekih drugih tkiva). U sklopu akutne reumatske groznice, u različitim tkivima, dolazi do pojave diskretnih upalnih promjena.
Tipična promjena koja nastaje u miokardu je Aschoff-ljev čvorić, granulomatozna lezija, koja se obično razvija u neposrednoj blizini krvnog suda (lezija tipično ima perivaskularnu lokalizaciju). Čvorić se sastoji od centralne, ružičaste zone fibrinoidne nekroze kolagena, koja je okružena upalnim staničnim infiltratom sačinjenim od mononuklearnih leukocita – limfocita, plazmocita i aktiviranih makrofaga koji se zovu Anischkow-ljeve stanice, a koje imaju obimnu citoplazmu i uvećana, naglašena jedra, čiji je hromatin trakasto raspoređen. Anischkow-ljeve stanice na poprečnom presjeku imaju izgled „sovina oka”, a kada su uzdužno presječene imaju izgled gusjenice. U Aschoff-ljevim tjelašcima se nekada nalaze i orijaški multinuklearni makrofagi nastali spajanjem većeg broja makrofaga. Čvorići vremenom budu zamijenjeni vezivnim tkivom.
Ovi granulomi mogu da, pored miokarda (kada ne ostavljaju posljedice), nastanu i u drugim slojevima srčanog zida tj. u perikardu i endokardu (u kojem dovode do teških strukturalnih i funkcionalnih poremećaja, tj. dovode do stenoze, a potom insuficijencije zalistaka).
Bolest se obično razvija u djetinjstvu. Srce je u toku upale dilatirano.