Univerzitet u Sarajevu
Medicinski fakultet

Institut/katedra za patologiju
Laboratorija za digitalnu patologiju

Vježba 4

3. Dysplasia gradus gravis epithelii (superfitialis mucosae portionis vagina­lis uteri)

Normalni epitel sluznice grlića materice sadrži bazalni, suprabazalni i površni sloj, koji se u displastičnom epitelu ne mogu raspoznati, jer se zamjenjuju bujaju­ćim stanicama koje se raspoređuju bez pravila koje važi za normalni epitel. Aranžman stanica je izmijenjen, stanice su poremećenog međusobnog odnosa i orijentacije. Poremećeno je vertikalno sazrijevanje epitela.

Područje teške displazije nalazi se u prelaznoj zoni (zoni transformacije) sluznice (granica pločastoslojevitog i cilindričnog epitela) grlića maternice. CIN III može započeti kao CIN I, ali i direktno iz epitela, kao teški oblik. Displastične stani­ce su različitog oblika i veličine, tamnih, hiperhromatičnih i uvećanih jedara, pore­mećenog nukleo/citoplazmatskog odnosa (jedro uvećana u odnosu na citopla­zmu), poremećene diferencijacije (manje zrele zbog ubrzanog rasta). Prisutne su normalne i/ili patološke mitoze. U slućaju teške displazije ovako izmije­njene stanice zahvataju cijelu debljinu epitela, za razliku od srednje i lagane displa­zije u kojima su zahvaćene 2/3, odnosno 1/3 debljine epitela (respektivno).

Makroskopski se displastična žarišta na površini sluznice vide kao bjeličasta, lagano uzdignuta, lokalizovana zadebljanja sluznice, koja se nazivaju leukoplaki­jom . Teška displazija u sluznici vaginalne porcije uterusa je prekanceroza, koju je neophodno ukloniti u cilju prevencije karcinoma.
Faktori rizika za nastanak CIN su rani početak seksualne aktivnosti, veći broj seksularnih partnera kod oba spolna partnera, perzistirajuća infekcija visokorizi­čnim tipovina papiloma visusa (tipovima 16, 18, 31 i 45).