3. Oedema cerebri grave
Postoje tri oblika moždanog edema: vazogenični, citotoksični i intersticijalni. Vazogenični edem se odlikuje akumulacijom fluida između neurona i glija stanica, a naročito unutar Virchow-Robinovih virtuelnih perivaskularnih prostora. Nastaje kao posljedica narušavanja moždano-krvne barijere, u toku kojeg fluid napušta vaskularni prostor i prelazi u intersticij, prolazeći kroz citoplazmu ili kroz proširene pore između endotelnih stanica. Može biti lokalizovan ili generalizovan. Kod citotoksičnog edema tekućina se nakuplja unutar stanica. Ovaj oblik edema najčešće nastaje u toku ishemije i/ili hipoksije, kada se razvija hidropska degeneracija neurona i glija stanica. lntersticijalni edem nastaje kod disfunkcije cerebrospinalno – moždane barijere, u toku koje nastaje povećan protok cerebrospinalnog likvora kroz sloj ependimalnih stanica. Fluid iz prostora ventrikula ulazi u periventrikularni sloj bijele moždane mase, u stanjima povećanog intraventrikularnog pritiska. Ova vrsta edema nastaje kao komplikacija hidrocefalusa.
Neuroni su uvećanog i zaobljenog tijela, svjetlije citoplazme i jedara. Oko nervnih stanica, kao i oko kapilara, arteriola i venula, prošireni su virtuelni prostori. lntersticij raslojen fluidom, sa uočljivim pseudovakuolama vode, različitog promjera.
Moždano tkivo je otečeno, girusi su prošireni, sulkusi su suženi, lateralne komore su komprimirane, sa znacima cerebralne ili cerebelarne hernijacije. Tkivo mozga je vlažnije i mekanije u odnosu na normalno. Sa rezne plohe cijedi se tekućina.