4. lnflammatio chronica (Hepatitis chronica agressiva)
Virusni hepatitisi najčešće su izazvani djelovanjem hepatotropnih virusa, ali mogu nastati i u toku drugih virusnih infekcija. Hepatrotropni virusi su virusi hepatitisa A (HAV) , B (HBV), C (HCV), D (HDV) i E (HEV) koji izazivaju akutnu ili hrončnu upalu jetre (lat. hepatitis acuta/chronica). Virus može djelovati na dva načina – direktno, oštećenjem hepatocita (ulaskom u hepatocit izaziva citolitičku reakciju) i indirektno, inkoriporišući se u genom hepatocita, kada virus indukuje stvaranje virusnih antigena, na koje reaguje tijelo domaćina mobilizacijom T limfocita, koji djeluju na virusom inficirane hepatocite. Indirektno djelovanje virusa svodi se na to da virus pokreće antivirusnu imunološku reakciju koja dovodi do oštećenja jetre. Infekcije HAV i HEV najčešće dovode do akutnih formi hepatitisa. Infekcije HBV, HCV i HDV često prelaze u hronicitet.
Virusni hepatitis B prenosi se parenteralnim putem (krvlju i krvnim derivatima, polnim putem, nečistim medicinskim instrumentima). Može se prenijeti i vertikalnom transmisijom sa majke na plod, tj. kada virus prođe transplacentarnu barijeru.
U sklopu infekcije HBV, upalna reakcija se uglavom odigrava u području portalnih prostora, odakle se širi u lobuluse. Portalni prostori su infiltrovani obiljem sitnostaničnog upalnog infilitrata (limfocitima i plazma stanicama), granične ploče (čini ih red hepatocita između portalnog prostora i režnjića) su neravne zbog pojave rubnih nekroza (engl. piecemeal necrosis – ngrizajuće nekroze) i širenja upale u jetreni režnjić. Umnožava se vezivo, kojom prilikom nastaju premošćujuće fibrozne trake (tzv. porto-portalna i porto-lobularna fibroza).
Klinička slika može biti vrlo varijabilna i nespecifična – od vrlo blagih simptoma (malaksalost, gubitak apetita), pa do teških oblika bolesti, u kojima dominiraju anoreksija, abdomilani bol, pojava uvećane jetre i slezene (hepatosplenomegalija), žutica, ascites, pojava abnormalnih funkcionalnih jetrenih testova. Dijagnoza se postavlja na osnovu laboratorijskih nalaza, koji su obavezno dopunjeni nalazom bioptata jetre.