4. Membranae hyalineae intraalveolares pulmonis (šokno pluće)
U toku šoka, u roku od 72 sata nakon ozljede, može nastati akutno alveolarno oštećenje pluća koje se klinički manifestuje kao akutni respiratorni distres sindrom (ARDS), u sklopu kojeg se razvijaju morfološke promjene (navedene hronološkim redom): edem, kapilarna mikrotromboza, ekstravazacija fibrina iz plazme čijom polimerizacijom nastaju hijaline membrane. Jednim imenom ovako izmijenjena pluća označavaju se kao „šokno pluće”. Šokno pluće nastaje kao posljedica oštećenja endotela kapilara interalveolarnih septi ili zbog oštećenja epitela alveola. Oštećenje se razvija kroz tri faze: eksudativnu, proliferacijsku i vezivnu fazu.
U sklopu eksudativne faze difuznog alveolarnog oštećenja, kapilari interalveolarnih septa prepunjeni su krvlju, te su u brojnima prisutni i eritrocitni trombi. Edemska tekućina prožima intersticij i lumene alveola, čija je unutarnja površina tapacirana hijalinim, eozinofilnim, bjelančevinastim naslagama, koje se nazivaju hijalinim membranama. Ova faza oštećenja praćena je visokom smrtnosti pacijenata.
Pluće je teško, vlažno, sa poljima bezvazdušnosti. Ispod pleure uočljiva su brojna tačkasta krvarenja. Sa rezne plohe cijedi se pjenušava, sukrvičava tekućina.